W dniu 28 października w Salonie Mickiewicza na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM odbył się wykład Pana prof. Tokimasa Sekiguchi z Tokyo University of Foreign Studies nt.: Czy Lalka Bolesława Prusa wejdzie do literatury światowej? Refleksje japońskiego tłumacza. Wykład wzbudził bardzo duże zainteresowanie. Słuchacze wypełnili Salon Mickiewicza po brzegi. Zdjęcia z wykładu zostaną udostępnione niezwłocznie po ich autoryzacji.
Więcej...
Szanowni Państwo! Uniwersytet im. Adama Mickiewicza odniósł sukces godny
obchodzonego niedawno jubileuszu. Cieszymy się, że właśnie w roku 100-lecia
naszej Alma Mater uzyskaliśmy nie tylko status uczelni europejskiej ale także
tytuł uczelni badawczej. Dzisiejsza decyzja to potwierdzenie, że Uniwersytet
im. Adama Mickiewicza w Poznaniu należy do największych i najlepszych uczelni w
naszym kraju. Uczelnia badawcza to nie tylko
zaszczytny tytuł, lecz przede wszystkim szereg wyzwań i zobowiązań oraz
dodatkowe środki finansowe na realizację zadań, wyraźnie zorientowanych na
rozwój badań naukowych oraz ich umiędzynarodowienie. Ważną wizytówką UAM będzie
także szkoła doktorska, autonomiczna w swoim działaniu, skutecznie zarządzana i
przede wszystkim silnie umiędzynarodowiona.
Szanowni Państwo,
zapraszam do zgłaszania prac na XLV Konkurs na Najlepszy Referat Studencki i Pracę Licencjacką im. Stanisława Dobrzyckiego. Jury czeka na zgłoszenia do środy 27 listopada.
Proszę o przesyłanie prac na mój adres (vothjak@amu.edu.pl) oraz przekazanie wydruku (najwygodniej skorzystać z mojej przegródki w sekretariacie IFP). Do każdej zgłoszonej pracy należy dołączyć krótką rekomendację (pracę zgłasza prowadzący, nie student).
Zgodnie z tradycją Konkurs ma charakter wydziałowy, a nie - nawiązując do produktywnej ostatnio nomenklatury - dziedzinowo-dyscyplinowy, dlatego gorąco zachęcam do zgłaszania prac nie tylko literaturoznawczych, ale również językoznawczych, filmoznawczych itd., a także prac interdyscyplinarnych. Oświadczenia w sprawie przypisania do dyscyplin nie są wymagane, a kompetencje jurorów na tyle niejednolite, że zazwyczaj dobrze odzwierciedlają wewnętrzne zróżnicowanie zgłoszonych w danym roku prac licencjackich, referatów zajęciowych i konferencyjnych, esejów, interpretacji itp.
Z wyrazami szacunku
Wojciech Hamerski
przewodniczący Jury
W środę 6 listopada odwiedzi nas Prof. Wu Lan, sinolożka i polonistka, literaturoznawczyni i tłumaczka, która o 13.30 w sali 327 Collegium Maius wygłosi wykład pt. Z doświadczeń tłumacza literatury polskiej na język chiński.
Prof. Wu Lan kieruje Pracownią Sinologii na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Na język chiński przełożyła Podróże z Herodotem, Cesarza oraz Imperium Ryszarda Kapuścińskiego; tłumaczyła także Zniewolony umysł Czesława Miłosza, Księgę listów Brunona Schulza, poezje Zbigniewa Herberta i Adama Zagajewskiego – ale także m.in. Pamiętnik Blumki Iwony Chmielewskiej oraz książki dla dzieci autorstwa Mizielińskich i Ewy Kozyry-Pawlak. Na język polski przetłumaczyła m.in. tom wierszy Huang Lihaia.
Serdecznie Państwa zapraszamy.
www.przekladowa.amu.edu.pl

Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy na spotkanie poświęcone pamięci Karola Gotta, które odbędzie się w środę 30.10.2019 w holu Collegium Maius od godz. 13:30.
Zapraszamy w imieniu organizatorów!
Więcej...
Film promocyjny IFP
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293
Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.