Ogłoszenia o konferencjach
Zakład Archiwistyki Wydziału Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Archiwum Państwowe w Poznaniu oraz Polska Akademia Nauk Biblioteka Kórnicka mają przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konferencji naukowej pt.:
Różne potrzeby, różne rozwiązania. Udostępnianie w archiwum, bibliotece, muzeum
Konferencja odbędzie się w dniach 28-29 listopada 2024 r. w Poznaniu.
Powszechna cyfryzacja i rozwój technologiczny sprawiły, że zbiory archiwalne, biblioteczne i muzealne są dzisiaj na wyciągnięcie ręki. Coraz więcej dokumentów, druków czy dzieł sztuki można obejrzeć nie wychodząc z domu. A przecież nie zawsze tak było. Dzisiaj również różne grupy użytkowników, o różnych potrzebach, korzystają ze zbiorów na miejscu, w budynku archiwum, biblioteki i muzeum. Czasami są to naukowcy robiący badania, czasem klienci poszukujący możliwości współpracy, zdarzają się osoby prywatne szukające przodków, a bywa, że pojawia się młodzież przygotowująca projekt. W zależności od intencji użytkownika, archiwa, biblioteki i muzea będą przez niego traktowane inaczej – jak instytucję naukową, kulturalną albo jak urząd.
Udostępnianie zbiorów jest jednym z głównych zadań archiwów, bibliotek i muzeów. Przez lata zasady na jakich to robiono zmieniały się, ewoluując od dostępu ograniczonego w kierunku coraz bardziej otwartego, wykorzystując coraz nowocześniejsze narzędzia. Zmieniali się też użytkownicy, którzy chcieli lub potrzebowali skorzystać z materiałów archiwalnych, bibliotecznych i muzealnych. Zmieniały się ich motywacje, cele jakie przed nimi stały i możliwości z jakich mogli skorzystać. Gdy zaczęto definiować potrzeby użytkowników, okazało się, że same instytucje nabierały nowego charakteru, stając się nie tylko strażnikami, ale także animatorami, popularyzując swoje zbiory właśnie po to, by przyciągnąć różne osoby zainteresowane.
- kto był kiedyś a kto jest dzisiaj użytkownikiem archiwum, biblioteki, muzeum;
- jak zmieniały się potrzeby użytkowników;
- czy archiwa, biblioteki, muzea wychodzą tym potrzebom naprzeciw;
- jak zmieniały się zasady dostępu do zbiorów;
- jakie są dzisiaj możliwości udostępniania i w jakim kierunku ewoluują;
- jak użytkownicy i ich potrzeby wpływają na archiwa, biblioteki i muzea;
- jak udostępnianie zbiorów w archiwach, bibliotekach i muzeach regulują przepisy prawne
- rola nowych technologii w zmianach procesów udostępniania zbiorów
- sztuczna inteligencja w archiwach, muzeach, bibliotekach
Link do strony wydarzenia: https://historia.amu.edu.pl/wiadomosci/konferencje,-seminaria,-wyklady/rozne-potrzeby,-rozne-rozwiazania.-udostepnianie-w-archiwum,-bibliotece,-muzeum
Termin przesyłania zgłoszeń referatów: 15.10.2024.
Instytut Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Literaturoznawcze Koło Naukowe UR mają zaszczyt zaprosić młode badaczki i młodych badaczy do udziału w dziesiątej edycji ogólnopolskiej konferencji naukowej z cyklu Obszary Polonistyki, która odbędzie się 18 listopada 2024 (w razie dużej liczby zgłoszeń jest możliwe rozłożenie obrad na dwa dni) w formie zdalnej na platformie MS Teams. Tematem tego spotkania chcemy uczynić różnorakie aspekty (nie)obecności i dominacji w literaturze, kulturze i języku.
Inspiracją dla jubileuszowej edycji konferencji stały się wykluczenie i dominacja jako kategorie kształtujące relacje społeczne i kulturowe, a także coraz ważniejsze i często dyskutowane pojęcia dzisiejszej refleksji teoretycznej. O ich znaczeniu świadczy także zarówno wzrost popularności narracji dotyczących nieobecności, wykluczenia i podporządkowania różnych grup społecznych, etnicznych, płciowych lub seksualnych (a także różnych dyskursów i obiegów kulturowych), jak również proces odtabuizowywania tematów wykraczających poza rozmaite normy. Coraz bardziej znaczące stają się pytania o mechanizmy ekskluzji oraz jej kategorie, procesy marginalizacji w różnych kontekstach kulturowych i społecznych, procesy pomijania i wymazywania osób traktowanych jako „inne”, jak również powody, rodzaje i wymiary dominacji oraz przemocy, a także sposoby wyzwalania się od nich w literaturze, kulturze i języku. Będą nas zatem interesowały rozmaite przejawy wykluczenia i stygmatyzacji, nierówności oraz przemilczeń. Chodzi nam o uchwycenie wielu perspektyw oraz zarysowanie różnych, często przecinających się, przestrzeni wykluczenia. Przebywanie w nich dehumanizuje, uprzedmiotawia, wyrzuca na margines kultury i społeczeństwa. Zjawiska te przekładają się na konstruowanie figury Innego/Obcego oraz rzeczywistości, w której żyjemy.
Jako punkt odniesienia mogą posłużyć następujące zagadnienia:
- walka z dominacją, wykluczeniem i niewidzialnością w literaturze, języku, filmie i muzyce oraz innych przestrzeniach kultury;
- (nie)widoczność dzieci, osób młodych i starszych, płeć i wiek w kontekście wykluczenia i dominacji;
- choroba i niepełnosprawność jako źródła dominacji i wykluczenia;
- emancypacje odmienności;
- ekskluzje osób queerowych;
- zwrot wiejski, plebejski, chłopski, ludowy… – odzyskiwanie doświadczeń chłopów i chłopek, robotników i robotnic, przedstawicieli i przedstawicielek „niższych” warstw społecznych, walka kobiet z podwójną dominacją (klasową i płciową);
- (anty)- i (post)kolonializm – historyczne, polityczne, kulturowe i społeczne uwarunkowania dominacji na tle narodowym i etnicznym; postaw etnocentrycznych, stereotypów i uprzedzeń;
- przestrzenie autowykluczenia;
- odzyskiwanie doświadczeń grup pomijanych;
- wiktymizacja, egzotyzacja i ubezwłasnowolnienie jako formy podporządkowania;
- empatia społeczna i praktyki inkluzji;
- marginalizacja w sferze rodzinnej;
- tabu w kulturze konsumpcyjnej – teorie i praktyki, narracje o stracie, śmierci, żałobie, (post)pornografii i seksworkingu, seksualności, dorastaniu i inicjacji, ubóstwie, przemocy;
- męskość i jej problemy (np. depresje, przemoc fizyczna i psychiczna, szkodliwość patriarchatu dla mężczyzn);
- dyskursy wykluczenia i dyskursy wykluczonych;
- erotyzm i dominacja;
- językowe i komunikacyjne mechanizmy i strategie wykluczania i dominacji oraz walki z nimi;
- kanony urody, sposoby definiowania oraz wyglądu ciała i strategie medialne jako narzędzia podporządkowania, ciała widzialne i niewidzialne;
- dominacja i wykluczenie w perspektywie historycznej;
- sposoby walki z wykluczeniem, strategie oporu wobec dominacji;
- ekskluzja, niewidzialność i dominacja w przekładzie;
- obrazy wykluczenia w literaturze i filmie dla dzieci i młodzieży.
Powyższe zagadnienia stanowią otwarty katalog sugestii – liczymy na podjęcie także innych tematów związanych z zarysowaną problematyką.
Na propozycje tematów planowanych wystąpień w języku polskim (przewidujemy piętnastominutowe referaty) wraz z abstraktem czekamy do 13 października 2024 roku. Prosimy o nadsyłanie zgłoszeń w formularzu Google: https://forms.gle/trkUs7n64MBQxjPP7.
Zastrzegamy sobie prawo wyboru tematów spośród nadesłanych pomysłów. Informacje dotyczące akceptacji tematu zostaną przekazane mailowo do 20 października.
Szczegółowe informacje organizacyjne przekażemy wraz ze wstępnym programem konferencji do 4 listopada.
Opłata konferencyjna wynosi 200 zł. Planowana jest także publikacja pokonferencyjna z cyklu Obszary Polonistyki w formie elektronicznej, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Redakcja zastrzega sobie prawo wyboru tekstów.
W razie pytań prosimy o kontakt na adres e-mail: obszary.polonistyki.wykluczenie@gmail.com
Komitet organizacyjny:
Mgr Mikołaj Głos
Mgr Kinga Matuszko
Komitet naukowy konferencji:
Prof. dr hab. Jolanta Pasterska
Prof. dr hab. Marek Stanisz
Dr hab. Wioletta Kochmańska, prof. UR
Dr hab. Arkadiusz Luboń, prof. UR
Dr hab. Kazimierz Maciąg, prof. UR
Instytut Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Literaturoznawcze Koło Naukowe UR mają zaszczyt zaprosić młode badaczki i młodych badaczy do udziału w dziesiątej edycji ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. Obszary Polonistyki X: Podporządkowanie, ekskluzje, niewidzialność. Dyskursy dominacji i wykluczenia w literaturze, kulturze i języku, która odbędzie się 18 listopada 2024 (w razie dużej liczby zgłoszeń jest możliwe rozłożenie obrad na dwa dni) w formie zdalnej na platformie MS Teams (formularz zgłoszenia: https://forms.gle/trkUs7n64MBQxjPP7). Tematem tego spotkania chcemy uczynić różnorakie aspekty (nie)obecności i dominacji w literaturze, kulturze i języku.
Na propozycje tematów planowanych wystąpień w języku polskim (przewidujemy piętnastominutowe referaty) wraz z abstraktem czekamy do 13 października 2024 roku. Prosimy o nadsyłanie zgłoszeń w formularzu Google: https://forms.gle/trkUs7n64MBQxjPP7
Opłata konferencyjna wynosi 200 zł. Planowana jest także publikacja pokonferencyjna z cyklu Obszary Polonistyki w formie elektronicznej, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Redakcja zastrzega sobie prawo wyboru tekstów.
W razie pytań prosimy o kontakt na adres e-mail: obszary.polonistyki.wykluczenie@gmail.com
Koło Naukowe Slawistów im. św. św. Cyryla i Metodego przy Katedrze Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Łódzkiego serdecznie zaprasza do udziału w I Międzynarodowej Studencko-Doktoranckiej Konferencji Naukowej „Mundus Slavicus”, która odbędzie się w dniach 15–16 listopada 2024 roku.
Konferencja skierowana jest do studentów i doktorantów zainteresowanych Słowiańszczyzną zachodnią, południową oraz wschodnią i ma charakter interdyscyplinarny. Celem wydarzenia jest umożliwienie młodym badaczom zaprezentowania swoich naukowych zainteresowań oraz prowadzonych badań. Międzynarodowy zasięg spotkania umożliwi wymianę doświadczeń w wielokulturowej grupie oraz nawiązanie nowych kontaktów z zagranicznymi ośrodkami naukowymi. Konferencja ma charakter interdyscyplinarny; wystąpienia mogą dotykać tematyki językoznawczej, literaturoznawczej, kulturowej, etnograficznej czy historycznej.
Planowane jest wydanie recenzowanej publikacji pokonferencyjnej.
Zgłoszenia na konferencję należy nadsyłać do 24 października 2024 r., godz. 23.59, na adres mundus.slavicus@filologia.uni.lodz.pl.