Data wydarzenia: -

Festiwal Fabuły

Wraz z Centrum Kultury Zamek zapraszamy na kolejną, szóstą już edycję Festiwalu Fabuły, który odbędzie się od 21 do 26 maja br. Festiwal to okazja do rozmów o ważnych zjawiskach we współczesnej literaturze, wysłuchania dobrych opowieści i spotkania się z autorkami i autorami powieści, opowiadań, biografii, esejów, a w tej edycji również dramatów i komiksów. Kuratorem Festiwalu jest prof. UAM dr hab. Marcin Jaworski, a moderatorami i bohaterami wielu z wydarzeń festiwalowych będą studenci, doktoranci i pracownicy naszego Instytutu.

Program:

20 MAJA / PONIEDZIAŁEK
g. 18 | POETYCKI PROLOG: Urszula Honek („Poltergeist”)
prowadzenie:
Marcin Jaworski
Kahawa Kawa i Książka / Plac Cyryla Ratajskiego 10*

21 MAJA / WTOREK
g. 13 | KANON OD NOWA: Wykład prof. Piotra Śniedziewskiego (UAM) „Wariacje na temat Pani Bovary Gustave’a Flauberta”
Sala pod Zegarem*
g. 17 | WYCHODZENIE Z POCHODZENIA – PODCAST NA ŻYWO: Monika Borys („Polski bajer. Disco polo i lata 90.”), Kacper Pobłocki („Chamstwo”)
prowadzenie: Joanna B. Bednarek, Przemysław Czapliński
Sala Wielka**
g. 18.30 | ALE DEBIUT: Wiktoria Bieżuńska („Przechodząc przez próg, zagwiżdżę”), Marcin Oskar Czarnik („Misterium”), Maria Halber („Strużki”)
prowadzenie: Urszula Honek
Sala Wielka**
g. 20.30 | PRZED DEBIUTEM: nocne czytanie studentek(-ów) sztuki pisania UAM, gość specjalny: Ivan Davydenko
Pokój Jesionowy**

22 MAJA / ŚRODA
g. 11 | SEMINARIUM KRYTYCZNE: „Lesbijski modernizm – źródła i pogłosy”
Organizatorzy: UAM i CK ZAMEK
Scena Nowa*
g. 13 | KANON OD NOWA: Wykład prof. Agnieszki Gajewskiej (UAM) „Przyszłe wspólnoty, czyli recepty Ursuli K. Le Guin na żałobę klimatyczną”
Sala pod Zegarem*
g. 17 | „QUEER? QUEER!”: Anouk Herman („Nigdy nie będziesz szło samo”), Olga Górska („Nie wszyscy pójdziemy do raju”), Dorota Kotas („Czerwony młoteczek”)
prowadzenie: Anna Artwich, Małgorzata Tarnowska
Sala Wielka**
g. 18.30 | BIOGRAFIE: PRZEPISYWANIE HISTORII: Sylwia Chwedorczuk („Kowalska. Ta od Dąbrowskiej”), Emilia Padoł („Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza”)
prowadzenie: Agnieszka Gajewska
Sala Wielka**
g. 20 | CZAS OPOWIADANIA: Grzegorz Bogdał („Idzie tu wielki chłopak”), Barbara Klicka („Reneta”)
prowadzenie: Urszula Putyńska

23 MAJA / CZWARTEK
g. 9 | SEMINARIUM KRYTYCZNE: „Lesbijski modernizm – źródła i pogłosy”
Organizatorzy: UAM i CK ZAMEK
Scena Nowa*
g. 13 | KANON OD NOWA: Wykład prof. Piotra Śliwińskiego (UAM) „Znachor i inni. Opowieść o kilku ludzkich potrzebach”
Sala pod Zegarem*
g. 17 | SPOTKANIE Z NOMINOWANYMI DO POZNAŃSKIEJ NAGRODY LITERACKIEJ – STYPENDIUM im. Stanisława Barańczaka
prowadzenie: Krzysztof Hoffmann

Sala Wielka**
g. 18.30 | DRAMAT TO NIE LITERATURA? Spotkanie z Maliną Prześlugą („To mogło być śmieszne, ale nie było”), Ishbel Szatrawską („Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia”), Anną Wakulik („Błąd wewnętrzny”)
prowadzenie:
Piotr Dobrowolski
Sala Wielka**
g. 20 | KOMIKS:„PROSZĘ SIĘ PRZESUNĄĆ”: Berenika Kołomycka („Malutki Lisek i Wielki Dzik”), Filip Myszkowski („Emilia, Tank & Profesor”, „Bezból”), Jacek Świdziński („Festiwal”)
prowadzenie: Sebastian Frąckiewicz

24 MAJA / PIĄTEK
g. 16 | WARSZTATY KREATYWNE dla młodych twórczyń(-ców) z Joanną Radosz
Współpraca: Fundacja Bookowski
Sala Prób**** / wiek: 16-20 lat / liczba miejsc ograniczona
zapisy: ksiegarnia@bookowski.pl od 6.05.
Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest wysłanie zgłoszenia na podany wyżej adres mailowy.
g. 17 | „ŚMIERTEŃKA” – NIE BYĆ. ALBO BYĆ. Spotkanie z Lucie Faulerovą (Czechy)
prowadzenie: Kinga Piotrowiak-Junkiert, tłumaczenie: Agata Wróbel
Współpraca: Czeskie Centrum
g. 19 | GALA POZNAŃSKIEJ NAGRODY LITERACKIEJ
Sala Wielka / obowiązują wejściówki i zaproszenia
Spotkanie transmitowane także na Facebooku CK ZAMEK i Zamek Czyta / Gala tłumaczona będzie na polski język migowy
prowadzenie: Agnieszka Budnik

25 MAJA / SOBOTA
g. 12 | OD STACJI DO STACJI, RZECZNE KSIĄŻKI, NARRACJE I JĘZYKI: Spacer z Małgorzatą Lebdą i Rafałem Siderskim
prowadzenie: Maria Krześlak-Kandziora
miejsce zbiórki: ICHOT Brama Poznania od strony rzeki Cybiny*
trasa spaceru: wzdłuż rzeki Cybiny do Mostu Lecha
g. 17 | STUDENCKA NAGRODA Z BUTA – wręczenie nagrody i spotkanie z laureatem Łukaszem Krukowskim („Mam przeczucie”)
prowadzenie: Amelia Wielicka i Celina Pospieszyńska

Sala pod Zegarem*
g. 18.30 | STRZAŁ W DZIESIĄTKĘ. JUBILEUSZOWE SPOTKANIE POZNAŃSKIEJ NAGRODY LITERACKIEJ: Małgorzata Lebda („Łakome”), Łukasz Barys („Małe pająki”), Maciej Jakubowiak („Hanka. Opowieść o awansie”)
prowadzenie: Magdalena Kicińska
g. 20 | KLANCYK GRA FESTIWAL FABUŁY. Spektakl improwizowany, inspirowany fragmentami tekstów gości festiwalowych.
Sala Wielka / bilety: 20 zł

26 MAJA / NIEDZIELA
g. 17 | POETYCKI FINAŁ - SPOTKANIE Z LAUREATKĄ(-EM) Poznańskiej Nagrody Literackiej – Nagrody im. Adama Mickiewicza za całokształt twórczości.
prowadzenie: Piotr Śliwiński

Więcej informacji na stronie: www.festiwalfabuly.pl

Zapraszamy!