Data wydarzenia:

Jadwiga z Działyńskich Zamoyska. Pisarka nierozpoznana – wykład prof. Ewy Kraskowskiej

Wraz ze Szkołą Nestorów Nauki UAM serdecznie zapraszamy na wykład prof. dr hab. Ewy Kraskowskiej (Zakład Literatury XX Wieku, Teorii Literatury i Sztuki Przekładu IFP UAM) pt. „Jadwiga z Działyńskich Zamoyska - pisarka nierozpoznana”.

Spotkanie odbędzie się w dniu 13 czerwca 2024 (czwartek) o godzinie 17.00 w Auli Lubrańskiego Collegium Minus.

Zapraszamy stacjonarnie i do śledzenia transmisji online.

O wykładzie:

Jadwiga Zamoyska, córka Celestyny i Tytusa Działyńskich, była jedną z patronek roku 2023. Okoliczność ta stała się impulsem do bliższego przyjrzenia się tej postaci przez spontanicznie ukonstytuowany zespół z Instytutu Filologii Polskiej UAM (prof. prof. Ewa Kraskowska, Agnieszka Kwiatkowska, Zofia Dambek-Giallelis, Jerzy Borowczyk), do którego dołączyła historyczka, znawczyni biografii Zamoyskiej, współredaktorka jej wspomnień i dyrektorka Biblioteki Kórnickiej, prof. Magdalena Biniaś-Szkopek. W rezultacie powstała książka pt. Jadwiga Zamoyska i jej światy. Abecedariusz, której publikacja (finansowana przez Fundację Zakłady Kórnickie) przewidziana jest na jesień 2024 roku.

Rok spędzony z Jadwigą Zamoyską stał się dla nas czasem nieustannych zadziwień, zachwytów i odkryć. Generałowa, postrzegana zazwyczaj przez pryzmat jej głębokiej religijności, patriotyzmu i działalności edukacyjnej na rzecz dziewcząt i młodych kobiet, zaskoczyła nas zwłaszcza jako świetna pisarka, realizująca się w takich gatunkach niefikcjonalnych, jak wspomnienia, epistolografia, podróżopisarstwo, literatura dydaktyczna, historiografia i biografistyka. Wykład zostanie poświęcony właśnie charakterystyce jej obfitego dorobku pisarskiego, zasługującego na pogłębioną uwagę badawczą i szeroką popularyzację.

Zapraszamy!