Koło Miłośników Literatury Dawnej UAM oraz Koło Miłośników Literatury Salonowej i Tańca Dawnego „Galiarda” UAM serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w konferencji pt. „Moda i obyczaje w literaturze długiego wieku XVIII, które odbędzie się 14 i 15 września 2024 w formule online.
Obcując z literaturą minionych epok, zaglądamy w codzienność już nam nieznaną – mniej lub bardziej zrozumiałą dla nas, współczesnych. Czytamy o obowiązkach i przyjemnościach, o narzędziach pracy i przedmiotach luksusu. Zapoznajemy się z postaciami, których zachowanie, odzienie i maniery świadczą o ich statusie, pochodzeniu czy charakterze. By zbliżyć się do znaczeń, o których myśleli autorki i autorzy wieku XVIII i XIX, warto przyjrzeć się ich historycznej codzienności: tej, w której żyli i tej, którą opisali.
Moda pojawia się, choćby nieproszona, wszędzie tam, gdzie opisywani są bohaterowie. Jakie znaczenia ma ubiór dla poszczególnych postaci? Jakim narzędziem jest w rękach autora-twórcy? Czym była moda w jego życiu prywatnym? Szukając odpowiedzi na te pytania, możemy odkryć wiele nowych wątków – zarówno w utworach mało znanych, jak i w arcydziełach literatury. Obyczaje, maniery, rozrywki, konwenanse – to zbiory zasad oczywiste w danej społeczności i w danych czasach. Autor polega na czytelniku, operując sugestiami, skrótami, odniesieniami. Przed współczesnym czytelnikiem – a zwłaszcza czytelnikiem-badaczem – pojawia się więc zadanie: konieczność odszyfrowania tego, co niezmienne, a tego, co umyka w biegu historii.
Zapraszamy do podjęcia tego wyzwania: do przyjrzenia się tym elementom życia, które od lat zajmują ludzkość – czym nasi XVIII- i XIX-wieczni antenaci zajmowali się na co dzień.
Zachęcamy do zainteresowania się poniższymi zagadnieniami:
- przedstawienia mody w dziełach literackich z XVIII i XIX wieku;
- znaczenia obyczajowości XVIII i XIX wieku w ówczesnej literaturze;
- zwyczaje środowisk literackich XVIII i XIX wieku;
- życie codzienne w literaturze;
- moda jako metafora;
- historia mody w ujęciu literackim;
- historia gier, rozrywek i zabaw.
Mile widziane są także abstrakty przedstawiające własne interpretacje tematu konferencji. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres modaiobyczaje@outlook.com w formie pliku .doc, .docx lub .rtf zawierającego:
- imię i nazwisko oraz tytuł referatu (w tytule pliku);
- abstrakt (maksymalnie 400 słów);
- aktualną afiliację i tytuł naukowy;
- numer telefonu oraz adres e-mail.
Ostateczny termin przyjmowania zgłoszeń to 30 sierpnia 2024.