Dr Aleksandra Wieczorkiewicz z Nagrodą Prezesa Rady Ministrów

Z wielką radością informujemy, że dr Aleksandra Wieczorkiewicz (Zakład Literatury XX wieku, Teorii Literatury i Sztuki Przekładu IFP UAM) otrzymała Nagrodę Prezesa Rady Ministrów!

Nagrody przyznawane są od 1994 roku za szczególne osiągnięcia naukowe oraz za rozprawy doktorskie i habilitacyjne. W tym roku wyłoniono 44 laureatów z całej Polski.

Dr Wieczorkiewicz została nagrodzona za swoją prace doktorską pt. Złote pióra. Twórczość George’a MacDonalda, Jamesa Matthew Barriego oraz Cicely Mary Barker, jej polska recepcja i nowe przekłady, napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Ewy Rajewskiej. Wniosek rekomendował prof. dr hab. Jan Sochoń. Nagrodę przyznano w szczególności za "Za wprowadzenie i utrwalenie na gruncie polskich badań nad literaturą dziecięcą oraz studiów nad jej przekładem pojęcia złotego wieku literatury angielskiej oraz za szeroko zakrojone studium obecności angielskiej klasyki złotego wieku w obszarze języka polskiego, ukazujące jak transfer przekładowy wpływa na tworzenie się rodzimej literatury dla młodego odbiorcy".

Serdecznie gratulujemy Pani Doktor i Jej Promotorce!

Na zdjęciu dr Wieczorkiewicz podczas stażu naukowego w Centre for Book Cultures and Publishing (University of Reading, Wielka Brytania), który odbyła latem br.