Jubileusz Profesora Tomasza Lewandowskiego

Wczoraj w Salonie Mickiewicza pod Kopułą Collegium Maius odbyła się wyjątkowa uroczystość – Jubileusz 80-lecia urodzin i 50-lecia doktoratu Profesora Tomasza Lewandowskiego, emerytowanego kierownika Zakładu Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski Instytutu Filologii Polskiej UAM i dawnego prodziekana naszego Wydziału.

W wydarzeniu wzięła udział JM Rektor UAM prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, która tak mówiła o Jubilacie: „Profesor Tomasz Lewandowski to niesłychanie uroczy, dobry, cudowny człowiek, którego nie sposób nie lubić. Dlatego czasem sprawia kłopoty, bo jak wszyscy studenci chcieli iść tylko do prof. Lewandowskiego, to dyrekcja Instytutu miała problem z tym, żeby jakoś rozdzielić osoby chętne na chociażby seminaria magisterskie”. Życzenia i kwiaty Jubilatowi składał również Zespół Dziekański WFPiK i Dyrekcja IFP.

W obecności Rodziny i Przyjaciół Profesora, swojego Mistrza wspominali Jego uczniowie i uczennice, przytaczając anegdoty z egzaminów wstępnych czy zebrań Zakładu, a przede wszystkim - wyimki z Jego prac naukowych. Wspominano również śp. Profesora Jarosława Maciejewskiego, promotora obronionego w 1973 roku doktoratu prof. Lewandowskiego pt. „Cezary Jellenta – estetyk i krytyk. Działalność w latach 1880-1914”.

Niezmiernie cieszymy się, że Profesor Lewandowski zgodził się na organizację tej skromnej uroczystości, która pozwoliła nam na uhonorowanie Jego życia i dorobku naukowego. Dziękujemy także pracownikom Zakładu Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski, z kierownikiem prof. dr. hab. Tomaszem Sobierajem na czele, za wysiłek włożony w przygotowanie wydarzenia.

Jubilatowi życzymy 100 lat!