Data publikacji w serwisie:

Książka prof. Agnieszki Gajewskiej „Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku" nominowana do dwóch ważnych nagród literackich

Z wielką radością i dumą informujemy, książka „Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku" (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2021)  autorstwa Profesor Agnieszki Gajewskiej (Zakład Literatury XX wieku, Teorii Literatury i Sztuki Przekładu UAM) została nominowana do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Literackiej Gdynia!

W uzasadnieniu decyzji Jury Nagrody Literackiej Nike czytamy:

„Bogata i szczegółowa biografia Stanisława Lema opisująca jego dzieciństwo, lata wojny, wstrząs roku 1968, sukcesy zagraniczne, które przyszły w latach późniejszych. Agnieszka Gajewska jest znawczynią twórczości Lema, autorką m.in. książki „Zagłada i gwiazdy" , w której interpretuje żydowskie i okupacyjne doświadczenie Lema z rozmaitymi tropami w jego pisarstwie.
Biografka lubi swojego bohatera, ale nie dowierza mu: „Anegdoty rodzinne to wdzięczny wątek każdej biografii, jednak nie tylko w przypadku Lema często nie wytrzymują konfrontacji z ustaleniami historycznymi. Wielokrotnie powtarzane historie z puentami skrywają raczej, niż odsłaniają złożone perypetie i wzajemne zależności, a także – szczególnie w tej części Europy – tajemnice. Ja mimo wszystko preferuję ustalenia historyczne, starając się nie dać zwieść sile opowieści Lema z wywiadów rzek. Zacierał w nich swoją żydowską przeszłość, a życie jego matki trudno sprowadzić wyłącznie do tych kilku zdań, które o niej wypowiedział" – pisze Gajewska”.

(Marek Radziwon, sekretarz Nagrody Literackiej Nike)

Autorce serdecznie gratulujemy w pełni zasłużonych wyróżnień!