Rok Wisławy Szymborskiej

W 2023 roku przypada setna rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej, poetki nagrodzonej Nagrodą Nobla w 1996 roku. Z tej okazji Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przygotował szereg wydarzeń kulturalnych i popularnonaukowych, dzięki którym poznamy bliżej twórczość poetki pochodzącej z Wielkopolski.

W maju będzie można wziąć udział w trzech wydarzeniach:

• W niedzielę 7 maja br. odbędzie się Koncert Majowy. W tym roku wydarzenie będzie poświęcone twórczości Wisławy Szymborskiej, a galę poprowadzi prof. UJ Michał Rusinek, były sekretarz poetki-noblistki.
  • Na wtorek 9 maja br. zaplanowano warsztat ze slamu poetyckiego. Spotkanie poprowadzi pani Dagmara Świerkowska-Kobus, nasza doktorantka i badaczka slamu.
  • Z kolei w piątek 12 maja br. odbędzie się konkurs recytatorski wierszy Wisławy Szymborskiej.

Jesienią zaprosimy Państwa do udziału w dwóch spotkaniach. Pierwszym z nich będzie internetowy wykład „Wisława Szymborska: obmyślanie świata” zrealizowany przez Uniwersyteckie Studio Filmowe UAM oraz prof. Piotra Śliwińskiego, kierownika Zakładu Poetyki i Krytyki Literackiej IFP UAM.

17 listopada odbędzie się Wielkie Czytanie wierszy Wisławy Szymborskiej z udziałem przedstawicieli społeczności akademickiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, świata kultury oraz samorządu.

O poszczególnych wydarzeniach będziemy informować na bieżąco.