Studenci filologii polskiej i sztuki pisania będą mieli zajęcia z pisarzami z USA

Fulbright Writer-in-Residence powstanie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 10 czerwca JM Rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska oraz Dyrektorka Wykonawcza Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta Justyna Janiszewska podpisały umowę w tej sprawie.

Fulbright Writer-in-Residence at AMU to pierwsza taka inicjatywa w historii polskiego szkolnictwa wyższego, afiliowana bezpośrednio przy uniwersytecie. Adresowana jest do pisarzy ze Stanów Zjednoczonych, niezależnie od stopnia kariery. Pierwszy(a) stypendyst(k)a przyjedzie na 4,5 miesiąca na UAM w semestrze wiosennym 2025/26. Będzie prowadzić zajęcia z naszymi studentami specjalności artystycznoliterackiej na kierunku filologia polska oraz na kierunku sztuka pisania; weźmie także udział w wykładach otwartych i dyskusjach panelowych oraz w Festiwalu Fabuły 2026. Inicjatywa jest współfinansowana przez UAM i Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta. Proces selekcji kandydata(tki) znajduje się po stronie Komisji.

Operatorem Fulbright Writer-in-Residence at Adam Mickiewicz University będzie Centrum Afirmacji Literatury, które funkcjonuje na uczelni od 1 grudnia 2023 roku.  Do zadań nowopowstałego Centrum należy prowadzenie interdyscyplinarnych badań w zakresie: sztuki pisania, kształcenia w zakresie sztuki pisania, literatury jako jednej z kluczowych instytucji dyplomacji kulturalnej, reguł i warunków twórczości literackiej. W składzie Rady Programowej CAL znaleźli się: Dyrektor CAL dr Krzysztof Hoffmann (Zakład Poetyki i Krytyki Literackiej IFP UAM), Dyrektorka Wykonawcza Komisji Fulbrighta Justyna Janiszewska, a także współtwórcy Centrum: prof. Piotr Śliwiński i prof. Marcin Jaworski, również z Zakładu Poetyki i Krytyki Literackiej.

Fot. Martyna Płaczek