Data wydarzenia:

W świat Astrid Lindgren - otwarte spotkanie Koła Sztuki dla Dzieci "Na Wysokiej Górze"

Serdecznie zapraszamy na przedświąteczne spotkanie otwarte Koła Sztuki dla Dzieci „Na Wysokiej Górze”. Spotkamy się wokół postaci jednej z najsłynniejszych autorek książek dla dzieci, Astrid Lindgren.

W tym roku akademickim w naszym Kole zajmujemy się literaturą skandynawską. A skoro Skandynawia, nie mogło zabraknąć Astrid! W jej książkach zakochał się cały świat: Pippi Pończoszanka, dzieci z Bullerbyn, Ronja córka zbójnika, bracia Lwie Serce czy Emil ze Smalandii to tylko niektórzy z bohaterów i bohaterek, których tak polubili młodsi, średni i starsi.

Kim była kobieta, która stoi za ukochanymi literackimi postaciami wielu z nas? Jaka była? Jak wyglądało jej dzieciństwo i dorosłość?
Punktem wyjścia do dyskusji będą dla nas dwie biografie pisarki: książka dla dzieci Christiny Bjork „Przygody Astrid – zanim została Astrid Lindgren” (przeł. Hanna Dymel-Trzebiatowska, Wydawnictwo Zakamarki 2007) oraz nowa biografia Jensa Andersena „Żyje się tylko dziś” (przeł. Włodzimierz K. Pessel, Sedno Wydawnictwo Akademickie 2021). Porozmawiamy o biografistyce dla dzieci i dorosłych, o sposobach przedstawiania znanych postaci w tekstach dla starszych i młodszych czytelników.

Na spotkaniu gościć będziemy również dr Annę Czernow (online) – literaturoznawczynię, badaczkę literatury dla dzieci i młodzieży, tłumaczkę z języka szwedzkiego, od 2015 roku prezeskę Polskiej Sekcji IBBY – która opowie o biografii Lindgren i wprowadzi nas w świat powieści szwedzkiej pisarki.

Spotkanie odbędzie się 19 grudnia 2022 o godzinie 18:00 w gabinecie 211 w Collegium Maius przy ul. Fredry 10 (będą pierniczki i herbata!).

Zapraszamy!