Data wydarzenia:

Wykład prof. UAM dr hab. Ewy Szkudlarek "Witkacego teatr mody"

Pracownia Ubioru Unikatowego Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu zaprasza na wykład prof. UAM dr hab. Ewy Szkudlarek z Instytutu Filologii Polskiej UAM pt. Witkacego teatr mody, który odbędzie się we wtorek, 28 marca, o godz. 13.15 w Atrium UAP (bud. B).

Zapraszamy!

Opis wykładu:

Stanisław Ignacy Witkiewicz tworząc swoje inscenizacje dla teatru mody wyprzedził swoją epokę. Jego artystyczne wizje, można rozpoznać w świecie mody na przełomie XX i XXI wieku. Rozważania dotyczące Teatru mody Witkacego nie pretendują do profesjonalnego zarysu historii mody, prezentacji technik rysowania czy projektowania ubrań. To próba odczytania i poszukiwania źródeł inspiracji dla artystycznej mody widzianej na obrazach malarskich, fotografiach lub rozpoznawalnej w opisach powieści oraz zapisach scen w dramatach. Wyszczególnienie zjawiska mody pozwala odkryć jeszcze jedną z dziedzin w ramach działalności twórczej S. I. Witkiewicza. Należy uzmysłowić wielu odbiorcom jego dzieł, iż twórca teorii Czystej Formy był także ilustratorem (rysunki węglem, fotografie), projektantem (projekty kostiumów filmowych w powieściach i teatralnych w dramatach) oraz kreatorem mody (kolekcje wyobrażonych sukien na obrazach i biżuterii na portretach).

Witkacy twórca teorii Czystej Formy, malarz, pisarz wybierał dla swych modeli nie tylko stroje, ale także fryzury, profile twarzy, pozy ciała w sposób szczególny. Taka różnorodność stylu portrecisty spowodowała, iż trudno jednoznacznie zdefiniować zjawisko mody Istnień Poszczególnych, jednak można przyjąć, że jest to „forma, która musi zdefiniować się sama”. A poszczególne modowe stylizacje w twórczości Witkacego to artystyczna „forma sama w sobie, wyrażająca bezpośrednio Tajemnicę Bytu!” (S. I. Witkiewicz, „Nienasycenie”, Warszawa 1992, s. 81).

Ewa Szkudlarek


Ilustracja: Witkacy, Fałsz kobiety (Maryla Grossmanowa i autoportret), źródło reprodukcji: Wikipedia, licencja Wikimedia Commons.