Data publikacji w serwisie:

Za nami Zjazd Konferencji Polonistyk Uniwersyteckich

W dniach 13-14 czerwca 2024 w Collegium Maius odbył się Zjazd Konferencji Polonistyk Uniwersyteckich zorganizowany przez Instytut Filologii Polskiej UAM.

Do Poznania przyjechali dziekani i dyrektorzy osiemnastu krajowych wydziałów i instytutów polonistycznych. Zdalnie obecni byli także przedstawiciele polonistyk w Ukrainie: w Charkowie, Chmielnickim, Czerniowcach i Lwowie.

Podczas obrad dyskutowano m.in. o sytuacji nowej dyscypliny naukowej polonistyka, o zmieniających się kryteriach parametryzacji czasopism naukowych, a także o kształcie reformy edukacji polonistycznej w szkołach. Odbył się panel z udziałem ekspertów Rady Doskonałości Naukowej – członków Zespołu I Nauk Humanistycznych dyscypliny polonistyka: prof. dr hab. Anny Łebkowskiej, prof. dra hab. Dariusza Pawelca i prof. dra hab. Krzysztofa Trybusia. Obrady prowadził Przewodniczący KPU prof. dr hab. Tomasz Mizerkiewicz. O decyzjach podjętych przez gremium Konferencji Polonistyk Uniwersyteckich będziemy informować wkrótce.

W przerwie obrad goście odwiedzili Pracownię Starych Druków i Oddział Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej, gdzie obejrzeli unikalne zbiory starodruków i rękopisów, a także odnaleziony niedawno fragment księgozbioru z prywatnej biblioteki braci Grimm. Na wszystkie pytania filologów cierpliwie odpowiadali pracownicy BU. Bardzo dziękujemy Bibliotece za gościnę!

fot. Maria Achrem