dr Monika VALKOVA-MACIEJEWSKA

Dr Valkova-Maciejewska, w krótkich ciemnobrązowych włosach zasłaniających część twarzy, ubrana w czarną bluzę z kapturem, patrzy w obiektyw i uśmiecha się. Za nią widać regału z książkami sięgające sufitu. Monika Válková Maciejewska – doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, glottodydaktyczka polonistyczna, w Studium Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców od 2014 roku. Pracowała jako lektorka języka polskiego (z ramienia ministerstwa / delegacja MNiSW) w ośrodkach uniwersyteckich w Czechach (2007-2011) i na Ukrainie (2012-2013), uczyła w szkole polonijnej w Serbii (2013-2014), prowadziła lektorat języka polskiego w Grecji (UAM, Ambasada RP w Atenach, 2021 / NAWA, 2021-2022) i szkołę letnią na Bajkałem (Irkuck/Wielkie Koty, Stowarzyszynie „Bristol”, 2019). Autorka zadań do testów certyfikatowych poświadczających znajomość jpjo (na zlecenie PKdsPZJPjO) oraz ćwiczeń dla aplikacji e-learningowych (Eulalia, MOOC); współpracowała z Ośrodkiem Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (2015, 2018). Uczy grupy na wszystkich stopniach zaawansowania, tworzy materiały dydaktyczne (współautorka podręcznika „Przedsiębiorczość po polsku”, 2021) i autorskie projekty fakultetów, czasami gościnnie wykłada za granicą (warsztaty glottodydaktyczne, wykłady promocyjne, egzaminy rekrutacyjne z jp dla obcokrajowców z ramienia UAM). Na miejscu zaś dzieli się wiedzą ze słuchaczami studiów podyplomowych Nauczania Języka Polskiego jako Obcego. Koordynatorka Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej na UAM. W kręgu jej zainteresowań leży literatura jako narzędzie glottodydaktyczne (współautorka publikacji „Literatura i glottodydaktyka w praktyce. Tekst literacki na zajęciach języka polskiego jako obcego”, 2018 r. oraz licznych artykułów z tej dziedziny). Członkini Stowarzyszenia „Bristol” Polskich i Zagranicznych Nauczycieli Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego.

Kocha góry, koty, las (OTOP; opowiadanie „O dziczku Pasiaczku, co domu szukał”, 2019). Czytelnikom „Twórczości” opowiada o Czechach. Chętnie wyszywa. A oprócz tego po prostu uwielbia uczyć.

2023 – nagroda zespołowa Rektora UAM III stopnia za osiągnięcia w pracy dydaktycznej

2022 – nagroda indywidualna Rektora UAM II stopnia

2021 – nagroda zespołowa Rektora UAM III stopnia za osiągnięcia w pracy dydaktycznej

2014 – wyróżnienie przez marszałka Senatu RP za społeczne zaangażowanie na rzecz nauczania języka polskiego i propagowania kultury polskiej

2011 – nagroda dziekana Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu im. Masaryka w Brnie