Realizowane granty
NOWY KORBUT. ADAM MICKIEWICZ – BIBLIOGRAFIA PRZEDMIOTOWA
Kierownik projektu: prof. dr hab. Zbigniew Przychodniak
Numer projektu: NPRH 11H 17 0083 85
Czas realizacji: 2018–2022
REGIONALNE SŁOWNIKI TEMATYCZNE JĘZYKA MIESZKAŃCÓW WIELKOPOLSKI – POWIATY GNIEŹNIEŃSKI I KONIŃSKI
Kierownik projektu: dr Błażej Osowski
Numer grantu: NPRH 11H 18 0060 86
Czas realizacji: 2019–2024
Grant poświęcony tematycznym słownikom regionalnym z wybranych terenów Wielkopolski (pow. gnieźnieński i koniński). W jego ramach rozmowy z mieszkańcami tych terenów będą nagrywane oraz zapisywane i na ich podstawie powstaną słowniki. Uzupełnieniem słownika jest materiał fotograficzny sprzętów, których często już się nie używa, a które dla najstarszych mieszkańców były codziennością.
STUDIA ŹRÓDŁOZNAWCZE NAD DUCHOWOŚCIĄ RELIGIJNĄ EPOKI JAGIELLONÓW. CLYPEUS SPIRITUALIS – SZCZYT DUSZNY – TARCZA DUCHOWNA: EDYCJE KRYTYCZNE TRZECH MODLITEWNIKÓW KRÓLA ZYGMUNTA I STAREGO
Kierownik projektu: dr Rafał Wójcik
Numer grantu: NPRH 1H 17 0460 84
Celem projektu jest krytyczne wydanie transliteracji oraz transkrypcji zbioru modlitw w języku łacińskim i polskim, odmawianych przez króla Zygmunta Starego. Ocalały one szczęśliwie w bezcennych rękopiśmiennych i drukowanych modlitewnikach, które nigdy dotąd nie zostały opublikowane. Są one znamienitą pamiątką po tym wybitnym królu, stanowiącą unikatowe źródło do poznania jego religijnej duchowości, ale doskonałym artystycznie dziełem literackim. Edycja będzie zawierać teksty wszystkich modlitw wraz z porównaniem oryginalnej wersji łacińskiej z jej dwoma tłumaczeniami na język polski powstałymi w pierwszej połowie XVI w. Wydanie poprzedzone zostanie wnikliwymi studiami historycznojęzykowymi, historycznoliterackimi, teologicznymi i kodykologicznymi.
Wydanie zestawu modlitw nie tylko w transliteracji, ale także w transkrypcji pozwoli wprowadzić je do szerszego obiegu czytelniczego. Pozwoli to badaczom dyscyplin niefilologicznych prowadzić badania nad religijnością i duchowością epoki jagiellońskiej.
Wykonawcy:
Kierownik grantu: dr hab. Rafał Wójcik (Pracownia Starych Druków, Oddział Zbiorów Specjalnych, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu)
prof. dr hab. Wiesław Wydra (emerytowany pracownik IFP)
prof. UAM dr hab. Marek Osiewicz (IFP)
mgr Jakub Łukaszewski (Pracownia Starych Druków, Oddział Zbiorów Specjalnych, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu)