Dorota Masłej: Jak rodził się średniowieczny tekst. Tak zwane Kazania augustiańskie w perspektywie historycznojęzykowej
Z radością informujemy, że książka dr Doroty Masłej pt. „Jak rodził się średniowieczny tekst. Tak zwane Kazania augustiańskie w perspektywie historycznojęzykowej” (Wydawnictwo „Poznańskie Studia Polonistyczne”, Poznań 2020) otrzymała Nagrodę Wydziału I PAN im. Kazimierza Nitscha. Nagroda przyznawana jest co cztery lata za wybitne i twórcze prace naukowe z zakresu językoznawstwa.
Pełna informacja o nagrodzie wraz z linkiem do zapisu referatu Autorki znajduje się na stronie Komitetu Językoznawstwa PAN:
http://www.komjezyk.pan.pl/?fbclid=IwAR3uH2flxra1UVOH0yFqW2r0Ue3NLcJqKAhGzpQYFoezemg-NT8FTBZ-reg
Książka zawiera propozycję wieloaspektowej lektury wyjątkowego średniowiecznego zabytku języka polskiego. Niemal zapomniany przez badaczy XV-wieczny rękopis tzw. Kazań augustiańskich okazał się doskonałym materiałem do prześledzenia tego, w jaki sposób rodził się wernakularny tekst w średniowieczu: jak pojawiał się na kartach już stworzonego łacińskiego manuskryptu, jak wchodził w relacje z łacińskim tekstem, jak był językowo opracowywany przy użyciu polszczyzny i łaciny.
Zadanie Autorki przypomina nieco pracę detektywa, który mając do dyspozycji wiele złożonych i tworzących labirynt faktów bądź tylko ich poszlak, próbuje je rozwikłać i wyjaśnić istotę sprawy. Przenosi się ona zatem do średniowiecznego skryptorium, gdzie uważnie wpatruje się w najdrobniejsze szczegóły kart rękopisu i – uprzejmie przez niego przyjmowana – rozmawia z nim, zadaje pytania o początki, szczegóły oraz okoliczności powstania, racje melodii jego fraz i budującego je „dwugłosu”, a on, na tyle, na ile to możliwe, z właściwą sobie życzliwością odsłania przed Autorką skrywane przez wieki tajemnice.
z recenzji prof. IS PAN dr. hab. Piotra Sobotki